Ieteikumi, kā samazināt apkures izmaksas

Gada aukstajos mēnešos maksājums par apkuri veido būtisku daļu no ģimenes budžeta, tāpēc ir svarīgi izprast veidus, kā mēs katrs varam samazināt siltumenerģijas patēriņu, mainot savus paradumus. Par to šajā rakstā.

Ēku energoefektivitātes paaugstināšana ir obligāta visām Eiropas Savienības valstīm. Galvenais mērķis – energopatēriņa un CO2 izmešu samazināšana. Apkures energopatēriņa samazināšana ir ieinteresēts arī ēkas īpašnieks, kurš vēlas samazināt rēķinus par apkuri. Lūk, daži padomi, kā to izdarīt.

Izmanto programmējamu termostatu.

Ir svarīgi, lai ēkā būtu ierīkots termostats, ko vari regulēt pēc saviem ieskatiem, kad dodies prom no mājām un tajās atgriezies. Ja paļaujies tikai uz cilvēka faktoru termostata regulēšanā, bieži vien var nākties saskarties ar situācijām, kad, pašiem neapzinoties, mēs tērējam vairāk enerģijas, nekā nepieciešams. Automatizēta sistēma pielāgos termostata rādījumus jebkurā laikā, un tev par to nebūs jāsatraucas.

Apsildi atsevišķas zonas.

Ja tu dzīvo lielā dzīvoklī vai vairāku stāvu mājā, apdomā iespēju apsildīt dažādas mājokļa zonas, kurās cilvēki uzturas visbiežāk. Tas ilgtermiņā palīdzēs samazināt izmaksas par apkuri, taču, protams, cietīs kopējais komforta līmenis.

Samazini siltuma līmeni nakts laikā.

Tā kā vakaros un naktīs arī aiz loga gaisa temperatūra ievērojami krītas, ir pašsaprotami, ka telpās siltumu cenšamies uzturēt nemainīgu, kā rezultātā tiek patērēts lielāks kurināmā apjoms. Taču, kad ģimene dodas pie miera, prātīgi ir samazināt siltuma līmeni mājoklī. Apsegties ar vairākām segām būs lētāk nekā turpināt apsildīt mājokli nemainīgā temperatūrā.

Apsver domu par telpu atsevišķu apkuri.

Tā vietā, lai ar centrālo apkures sistēmu apsildītu visu mājokli, atsevišķās telpās vari izmantot atsevišķas krāsnis vai sildītājus. Ievēro drošības noteikumus, izmantojot sildītājus!

Nosiltini logus un durvis.

Ziemas laikā viens no svarīgākajiem uzdevumiem ir siltuma saglabāšana mājokļa iekšienē. Tādēļ ir vērts ieguldīt līdzekļus un pūles, lai nosiltinātu gan logus, gan durvis, kas ir zonas, caur kurām siltums visbiežāk aizplūst prom.

Pārbaudi esošo mājokļa apkures sistēmu.

To, cik efektīvi mājoklis tiek apsildīts, ietekmē apkures sistēmas darbība. Ne tikai efektivitātes, bet arī drošības dēļ regulāri būtu nepieciešams uzaicināt speciālistu, kas pārbaudītu, vai ar sistēmu viss ir kārtībā. Piemēram, viena no izplatītākajām problēmām mūsdienās ir netīrīti skursteņi, kas apdraud mājokļa iedzīvotāju drošību, jo var izcelties ugunsgrēks.

Pārbaudi izolāciju bēniņos.

Liels siltuma daudzums aizplūst tieši caur griestiem, tādēļ noteikti vajadzētu pārliecināties, kādā stāvoklī ir jumta un bēniņu siltumizolācija. Nepieciešamības gadījumā to ieteicams uzlabot, lai nākotnē izvairītos no siltuma aizplūšanas.

Izmanto saules gaismu.

Vai arī tavā mājoklī ziemas laikā aizkari un žalūzijas bieži vien tiek turētas ciet? Lai arī atsevišķos gadījumos tas var pasargāt no siltuma aizplūšanas caur logu starpām un citām nenosiltinātām zonām, ja ārā spīd saule, šo aspektu vajadzētu izmantot savā labā, jo tādā veidā mājoklis tiks apsildīts dabiskā veidā.

Ieregulē zemāko iespējamo karstā ūdens temperatūru

Karstā ūdens sagatavošana prasa būtisku siltuma enerģijas daudzumu, tāpēc ieregulē pēc iespējas zemāku tā temperatūru, taču ne zemāku par 45 °C. Ja temperatūra ir zemāka, slēgtās ūdens tilpnēs var veidoties baktērijas.

Ja karstais ūdens tiek uzsildīts boilerā, izmanto automātikas sniegtās iespējas un uzstādi ūdens temperatūru atbilstoši diennakts laikam. Nav nepieciešams uzturēt 60°C nakts laikā. Pēc iespējas, nosaki recirkulācijas periodus, izmantojot digitālos taimerus. Ievērojot šos norādījumus, karstā ūdens sagatavošanai nepieciešamo enerģijas patēriņu varat samazināt līdz 50%.

Vienmēr atstāj aukstā ūdens maisītājus (krānus) aukstā pozīcijā

Bieži vien ūdens maisītājs tiek atvērts uz brīdi – lai noskalotu rokas, traukā ielietu ūdeni vai saslapinātu lupatu. Ja maisītājs ir karstā ūdens pozīcijā, ieslēgsies katls un tiks iztērēts karstais ūdens no tvertnes, palielinot siltuma enerģijas patēriņu.

Izlietnes un dušas maisītājus izvēlies ar mazu vai optimālu caurplūdi

Mazgājoties dušā un atverot maisītāju līdz maksimumam, daļa ūdens aiztek, to neizmantojot dēļ nelietderīgi patērētā karstā ūdens apkures iekārtas uzsildīšanai.

Uzlabo apkures sistēmu.

Ja esošā sistēma kalpo jau vairāk nekā 10 gadus, ļoti iespējams, ka tā ir novecojusi un rada nevajadzīgus tēriņus, kā arī nespēj tik efektīvi apsildīt telpas. Mūsdienās ir pieejami daudzveidīgi un moderni apkures katli. Tu vari to pielāgot, vadoties pēc kurināmā veida, piemēram, izvēloties gāzes, granulu, malkas apkures katlu vai siltumsūkni, kā arī atrast to modeli, kas palīdzēs visvairāk ietaupīt un ļaus uzturēt mājokli siltu bez biežas cilvēka līdzdalības.

Var sildīties ar elektrību

Valda uzskats, ka elektriskie sildītāji ir liels elektroenerģijas patērētājs. Ja mājoklī apsilde tiek nodrošināta tikai ar elektrību, tad patiešām procentuāli lielāko elektroenerģijas patēriņu veido tieši apsilde. Bet jāņem vērā, ka ir dažādi elektriskās apsildes veidi, un to energoefektivitāte atšķiras.

Elektriskās sildierīces, kas ir vienkārši kontaktligzdā iespraužamas ierīces, ir visneefektīvākās. Turklāt nav svarīgi, vai tas ir eļļas radiators vai sildītājs ar ventilatoru. Visi standarta kontaktligzdā iespraužamie elektriskie sildītāji ir vienlīdz efektīvi – lai saražotu vienu kilovatstundu siltumenerģijas, tie patērē vienu kilovatstundu elektroenerģijas. Bet jāņem vērā, ka katram no tiem atšķiras siltuma izplatīšanas veids un tātad arī pielietojums.

Savukārt elektriski apsildāmā grīda ir nedaudz energoefektīvāka, jo grīda nav jāsasilda līdz tik augstai temperatūrai kā, piemēram, pie sienas piestiprinātie elektriskie radiatori. Savukārt siltumsūknis ir visefektīvākais no visiem elektriskās apsildes veidiem. Tas nozīmē, ka siltumsūknis patērē vismazāk elektroenerģijas, lai saražotu vienādu siltuma daudzumu.