Kā cīnīties ar skudrām dārzā?

Kā cīnīties ar skudrām dārzā?

Siltajā laikā dārza skudras uzstājīgi apsēd pagalmus un dārzus, bieži vien pārvēršot atpūtu par īstām mokām. Šajā rakstā uzzināsiet par dažādām dabai saudzīgām metodēm, kā ar tām cīnīties.

Skudras vienmēr ir pārsteigušas ar savu čaklumu un nebeidzamo darba sparu. Tās lieliski spēj atbrīvot dārzu no dažādiem augu kaitēkļiem, taču diemžēl nereti cīnīties nākas ar viņām pašām. Dārzu saimniekiem ļoti labi ir pazīstams skudru radītais posts – tās var masveidā iznīcināt stādus, ziedus, sēklas un augļus. Tāpēc, ja dārza teritorijā ir parādījušās skudras, no tām jāatbrīvojas pēc iespējas ātrāk un efektīvāk, jo šie kukaiņi vairojas milzīgā ātrumā.

Kādu kaitējumu dārzam nodara skudras?

Pārsteidzoši, taču skudras var būt arī ļoti noderīgas. Viena skudru pūžna iemītnieki gada laikā spēj iznīcināt līdz pat 20 miljoniem citu dārza kaitēkļu. Taču, ja pamani, ka skudru skaits būtiski pieaug, zini – tava raža ir apdraudēta.

Skudras līdz ar saldo, sulīgo augu atliekām izplata nezāļu sēklas. Tas ir viens no cēloņiem, kas izskaidro straujo nezāļu vairošanos dārza teritorijā.

Viens no nopietnākajiem skudru radītiem dārza apdraudējumiem – laputu izplatīšana. Skudrām garšo laputu izdalītais saldais šķidrums, ko tie lielā daudzumā uzņēmuši no augiem. Tāpēc šos dārzaugu ienaidniekus atšķirībā no citiem kaitēkļiem skudras neaiztiek un pat rūpīgi aizsargā, pārnēsājot tos no vienas vietas uz citu. Laputis negatīvi ietekmē kultūraugu veselību. Izsūcot no augu dzinumiem sulu, kā arī pārnēsājot dažādas slimības un vīrusus, kas inficē augus, rezultātā var rasties diezgan lieli ražas zaudējumi. Laputis ir viens no bīstamākajiem dārza kaitēkļiem, tāpēc, iznīcinot skudras, var izvairīties arī no laputa radītā posta.

Velēnu skudras mēdz bojāt peoniju ziedus un pumpurus.

Melnās skudras visbiežāk iemitinās siltumnīcās.

Rūpējieties, lai augsnes virskārta starp augiem un rindām, tiktu regulāri rušināta. Augiem augot lielākiem, izmantojiet iespēju padziļināt rindstarpu apstrādi. Iespēju robežās to apvienojiet ar laistīšanu. Skudrām lieks mitrums ļoti nepatīk.

Komposta kaudzēs jānodrošina pietiekams mitrums, nepieciešamības gadījumā komposta kaudze jālaista.

Mazos pūžņus var izrakt ar lāpstu un spainī aiznest no dārza prom drošā ~50 metru attālumā.

Ķīmisku līdzekļu izmantošana kaitēkļu iznīcināšanai dārzkopjiem ne vienmēr iet pie sirds. Apstrādājot augus ar ķīmikālijām, tie var uzsūkt dažādas indīgas vielas, tāpēc daudzi cīņā ar kukaiņiem dod priekšroku tautas metodēm.

Vienkārši, bet ne īpaši efektīvi

Vienkāršākais veids – skudru pūznis jāaplej ar verdošu ūdeni. Var mēģināt pūznī nokaisīt ar karstiem pelniem vai atrakt zemi un uzliet karstu saulespuķu eļļu. Cits līdzeklis – izveidot skudru “lamatas”, ar saldu, lipīgu vielu, piemēram, sulu, aplaistīt zaru slotu un novietot to skudru aktīvākajā uzturēšanās vietā. Kukaiņi ātri vien pārmetīsies uz vilinošo saldumu, un tos ar visu slotu varēs iznest no dārza teritorijas.

Tomēr, kā novērots, šie vienkāršie cīņas līdzekļi nav pārāk iedarbīgi. Čaklās skudras parasti pulcējas daudzu miljonu kolonijās, ložņā zem zemes, veidojot tuneļus un kameras reizēm pat pāris metru dziļumā. Un ne eļļa, ne pelni, ne verdošais ūdens nenonāks līdz pūžņa galvenajam “štābam”, kur dzīvo skudru ciltsmāte.

Ziepjūdens

Lai to pagatavotu, nepieciešams izšķīdināt 0,1 litru šķidro ziepju 10 litros ūdens. Pēc tam ar ziepjūdeni jāapsmidzina bojātie augi. Kad šķīdums nožūst, tas pārvēršas par plēves kārtiņu, kas apņem laputi, pārtraucot tam skābekļa padevi un nonāvējot to. Jāatceras, ka augu lapas jāapstrādā no abām pusēm, jo laputis biežāk mitinās zem lapām.

Sīpolu vai ķiploku uzlējums

Dārza kaitēkļiem nepatīk ass aromāts, tāpēc efektīvs līdzeklis cīņā pret tiem ir sīpolu vai ķiploku uzlējums. Šķīdumu pagatavo, ieberot traukā vai burkā iepriekš sasmalcinātu sīpolu vai ķiploku, ko aplej ar ūdeni. Trauks kārtīgi jāaiztaisa ar vāku. Pēc septiņām līdz desmit dienām līdzeklis pret kaitēkļiem būs gatavs, taču tas pirms augu apstrādes jāatšķaida ar ūdeni vienādās proporcijās. Ar pagatavoto uzlējumu apsmidzina visus augus, tādējādi aizbaidot laputi un citus nevēlamus dārza “viesus”.

Arī pētersīļiem piemīt ļoti spēcīgs un ass aromāts, ko skudras nemīl. Smalki sasmalcinātas šo augu daļas sajauc ar augsni, tieši skudru pūznī un to ceļos

No garšaugiem vēl var izmantot sasmalcinātu lavandu vai ierakt skudru pūznī lavandas zariņus. Skudru ceļos var izbērt arī kanēli vai iejaukt to pašā skudru pūznī.

Bīstamais saldums

Viens no efektīvākajiem veidiem, kā dārzā atbrīvoties no skudrām – netālu no pūžņa novietot trauku ar cukura sīrupu, kurā iemaisīts insekticīds. Skudrām ļoti patīk saldumi, tādēļ viņas ar prieku mainīs savas ikdienas gaitas, lai panašķētos, turklāt uzcienās arī savu ciltsmāti. Apmēram nedēļas laikā varēs novērot, kā skudru pulki manāmi samazinās.

Alumīnija folija

Tāpat cīņā ar skudrām var palīdzēt alumīnija folija. Ar to jāaptin koku stumbri, folijas malas uzlokot uz augšu. Skudras nav tik lokanas, tāpēc tās nespēs tikt pāri asajām folijas malām.

Citrusaugļu mizas uzlējums

Aizbaidīt kukaiņus, nenodarot kaitējumu augiem, var, pagatavojot citrusaugļu mizas uzlējumu, kam ir ļoti spēcīgs aromāts. Tāpat derēs arī strutenes uzlējums, ko var pagatavot, auga ziedus pāris dienas izmērcējot ūdenī.

Vai arī no svaigā rauga vai sausā, sajaucot ar ūdeni, uzbriedina un izveido biezu pastu, pievieno vēl klāt ievārījumu un medu. Nosmērē skudru ceļus.

Nežēlīgāk, bet ar garantiju

Galvenais uzdevums ir iznīcināt skudru pamatēdienu – laputis, kas parasti mitinās krūmos un kokos, zem kuriem parasti izveidojas milzu skudru pūžņi. Koka vai krūma stumbru var aptīt ar līmpapīru (līmes kārta uz ārpusi), skudras viegli uzķersies uz šādu triku un, lienot pa stumbru, pieķersies pie lipīgās virsmas. Kad uz lamatām sakrājies gana daudz skudru, līmpapīru var noņemt un sadedzināt.

Amonjaka šķīdums

Cīņā ar kaitēkļiem nereti izmanto amonjaka šķīdumu, ar kuru aplej skudru pūžņus. Pagatavošana: 10 litros verdoša ūdens izšķīdina vienu ēdamkaroti amonjaka un pievieno divas līdz četras ēdamkarotes cukura. Pēc pusstundas, kad šķīdums iegūs viendabīgu konsistenci, ar to varēs apsmidzināt augus. Šāds līdzeklis vājās amonjaka koncentrācijas dēļ augiem nenodarīs nekādu kaitējumu, taču kukaiņi gan ies bojā.

Borskābe

Borskābe ir iedarbīgs un ļoti efektīvs līdzeklis cīņā pret skudrām un citiem kaitēkļiem. Tas ir drošs gan augiem, gan dzīvniekiem. Borskābes pulveri sajauc vienādās proporcijās ar cukuru. Iegūto maisījumu izkaisa apkārt koku un krūmu stumbriem, uz skudru pūžņiem, kā arī ziedu un dārzeņu dobēm. Pēc kāda laika kukaiņi paši pametīs tava dārza teritoriju.

Viltus mājvietas izveide

Šim nolūkam vajadzēs vidēja izmēra māla puķupodu. To noliek uz skudru ceļa un pēc vairākām nedēļām, kad tās savu mājokli ir pārcēlušas zem puķu poda, podu paceļ un pūzni pārnes prom no dārza vai aplej ar vārošu ūdeni.

Dārza aizsardzība pret kaitēkļiem ir ilgstošs un darbietilpīgs process, tāpēc parazītu parādīšanos vienkāršāk ir novērst laikus, periodiski veicot profilakses pasākumus dārzaugu aizsardzībai ar saudzīgām, bet vienlaikus efektīvām tautas metodēm.