Kā iekārtot terasi?

Labi iekārtota terase ir brīnišķīga vieta, lai ieturētu maltīti vai vienkārši labi atpūstos ģimenes vai draugu lokā. Labākais laiks, kad sākt terases iekārtošanu, ir aprīlis un maijs. Šajā rakstā uzzināsi, kā iekārtot gaumīgu un ērtu terasi.

Āra terases Latvijas iedzīvotāju mājokļos mēdz būt ļoti dažādas – neregulārs plānojums, dažādi izmēri, atvērtas vai slēgtas, tās var atrasties gan uz jumta, gan uz zemes –, tāpēc terases iekārtojumā var brīvi izpausties un pielietot radošus risinājumus.

Sagatavošanās darbi terases izveidei

Ja esi izdomājis, kā pievienot terasi mājoklim, ir jānovērtē, cik lieli sagatavošanās darbi ir jāveic piebūves īstenošanai un vai to iespējams paveikt pašu spēkiem. Kritiski jāizvērtē tādas lietas kā zemes līdzenums un konstrukcijas iespēju pievienot ēkai, tāpat arī – vai terasei būs nepieciešams jumta segums. Ja nav vēlme vai iespējas veidot jumtu, iespējams to aizstāt ar terasē novietotu saules vai lietus sargu. Kad namsaimnieks izlēmis, kāda veida terasi vēlas, ir jāizstrādā projekts un jāaprēķina nepieciešamo materiālu daudzums.

Mājīguma panākumu atslēga

Lai terasē panāktu mājīgu atpūtas noskaņu, iekārtošanā nav noteikti jāiegulda milzīga piepūle. Ja namsaimniekam jau ir izveidota terase, iespējams, pēc ziemas būs nepieciešams atsvaidzināt tās izskatu. Ja grīdas dēļu vai terases margu krāsa ir izbalējusi, vislabāk noderēs terases eļļas un krāsas, ar kurām var atsvaidzināt vai pilnībā pārvērst terases izskatu.

Savukārt, lai papildinātu terases vizuālo izskatu, var izvēlēties dažādus aksesuārus, piemēram, dārza figūras, sveču stendus, akmens puķupodus, ziedus, dekoratīvus āra gaismekļus un dažādus augus. Arī gaismas ķermeņi dārzā pildīs gan apgaismojuma funkciju, gan arī papildinās kopējo izskatu kā dekoratīvais elements. Šogad nevajag baidīties izmantot dažādu krāsu salikumus, tas atdzīvinās jau esošās terases izskatu ar svaigiem vasaras toņiem un terase iegūs pievilcīgu skatu. Ja terase ir ar sienām, tad tās apdari var dekorēt, izmantojot flīzes, oļus, ķieģeļus, arī dekoratīvo apmetumu vai krāsas.

Mēbeles terasei

Ja terasei nav jumts, tad vari iegādāties nojumes, kas lieliski iederēs šādā terasē.

Pērkot mēbeles terasei, vislabāko efektu izdosies izveidot, to iekārtojot vienā stilā. Šai konstrukcijai piestāvēs dārza galds, krēsli, šūpuļkrēsls, turklāt tas viss lieliski papildinās terases interjeru un padarīs to omulīgu un funkcionālu. Koka krēslus, kas varbūt nav tik ērti ilgstošai sēdēšanai, papildini ar mīkstiem, spilveniem līdzīgiem paliktņiem.

Svarīgs elements, kas uz terases palīdzēs radīt juteklisku, sapņainu gaisotni, ir kaltās dārza mēbeles. Vecinātā jebvintageefekta, vijumu un ziedu motīvu dēļ tās sevī iemieso smalku, gandrīz netveramu romantiku, tādēļkaltās mēbeles vienlīdz labi noderēs gan skaistas svinību vietas, gan sava personīgā harmonijas stūrīša izveidei. Turklāt, tās ir pieejamas vairākos veidos, kas dārzu un terašu saimniekiem ļauj izvēlēties tieši savam īpašumam un vajadzībām piemērotāko variantu. Kaltās dārza mēbeles ne vien izskatās vizuāli pievilcīgi, bet ir arī ļoti izturīgas un ergonomiskas. Kaltie krēsli un galdi ir saliekami, neaizņem daudz vietas un, atšķirībā no citu materiālu dārza mēbelēm, ir ilgdzīvotāji. Tiem nekaitē ne lietus, ne sniegs, kas tām dod lielu pievienoto vērtību.

Tā kā mūsu platuma grādos siltas dienas nav tik bieži, cik gribētos, terasē var iekārtot terases sildītājus un sildlampas, kas ļaus pavairot siltos vasaras vakarus.

Tāpat padomā arī par apgaismojuma iegādi, ja vēlies terasē pavadīt vakarus. Ar kaltajām mēbelēm stilistiski saderīgās laternas vari dekorēt gan ar dažāda izmēra svecēm, gan spuldzītēm, gan īstiem vai mākslīgiem augiem un ziediem. Varianti, kā laternas izmantot terases iekārtošanai, ir daudz un dažādi – atliek vien ļaut vaļu savai fantāzijai, lai radītu patiesi pasakainu kopainu. Piemēram, mazās laterniņas ar tajās ieliktām tējas svecītēm varēsi novietot uz galda, savukārt lielās laternas, kurās var salikt garas sveces, labāk izskatīsies uz zemes. Laternas ir skaists un izteiksmīgs dekors, kurā senlaicīgās, klasiskās vērtības apvienotas ar mūsdienām. Tās var izkārtot gan uz galda, gan terases, gan uz pakāpieniem, gan pie ziedu vai ogu krūmiem. Vēl tās var likt uz dažādiem statīviem vai sakarināt uz zemē iespraustiem, pašdarinātiem metāla āķiem.

Terases iekārtošanā nozīmīgs un ļoti iederīgs dizaina elements ir arīdekoratīvi dažādu izmēru puķu podi, kuros var sastādīt gan dabīgos augus, gan tos izrotāt ar mākslīgajiem ziediem. Arī puķu podus, līdzīgi kā laternas, var izkārtot dažādos terases nostūros, uz pakāpieniem, uz podestiem, kā arī kombinēt ar laternām. Tos var ievietot daudzstāvīgos puķu podu turētājos un karināt pie sienām – īpaši skaisti izskatīsies, ja puķu podus izkārtosi vairākos stāvos, augšā liekot nokarenos augus. Mazos podiņus var izkārtot uz galda un eksperimentēt ar ziediem vai augiem, kas tajā iekšā, savukārt ar pavisam lieliem puķu podiem vari nodalīt terases teritoriju, piemēram, izvietojot tos kā kolonnas. Dārzā vai uz terases var iznest arī tos puķu podus, kuri atrodas mājoklī, tādējādi piemājas teritoriju padarot īpaši zaļu un ziedošu. Savukārt tie, kuri dzīvo pilsētā un piemājas terase ir pavisam neliela, romantisku dārza sajūtu var radīt ar lieliem puķu podiem, kuros iekšā sastādīti dažādi, skaistu kompozīciju veidojoši ziedi un augi.

Iekārtojot terasi ņem vērā, lai krāsas būtu harmonijā cita ar citu. Tas pats attiecas arī uz mēbelēm – iegādājies mēbeles, kas izskatās gaumīgi cita ar citu un ar pārējo iekārtojumu.

Idejas terases labiekārtošanai

Vari ierīkot terasi pēc sava skatījuma. Izveidot tur mākslas studiju, vai romantisku stūrīti. Piemēri, kā vēl ierīkot terasi:

  • Papildus dzīvojamās platības ierīkošana;

  • Mini-pludmales ierīkošana;

  • Viesu uzņemšanas vieta;

  • Papildus viesu istabas ierīkošana;

  • Vasaras dārzs terasē.

Noteikti nebaidies eksperimentēt. Šie ir tikai padomi, kurus tu vari ņemt un vari arī neņemt vērā. Pats galvenais ir uzdrošināties un radīt sev apkārt vidi, kas būtu patīkama tieši tev. Izmanto krāsas, kas tev vislabāk patīk un izveido savu neatkārtojamo terasi!