Kā izvēlēties paklāju?

Kā izvēlēties paklāju?

Par vienu no nozīmīgākajiem mājokļa interjera elementiem nešaubīgi uzskatāms paklājs. Tas pilda vairākas funkcijas vienlaikus, piemēram, padara mājokli omulīgāku, uztur tajā siltumu un slāpē trokšņus. Pareizi izvietots, paklājs arī organizē telpu, vizuāli to apvienojot vai sadalot. Kā no plašā piedāvājumu klāsta izvēlēties savam mājoklim piemērotāko paklāju, un ko ņemt vērā, to iekļaujot interjerā? Par to uzzināsi šajā rakstā.

Paklājs telpā var kļūt par dizaina centrālo elementu, radīt mājīguma noskaņu un noslēpt dažādas grīdas nepilnības. Ieklāts mīkstais segums ir visnotaļ noderīgs, tomēr atsevišķi mīksti laukumi ļauj eksperimentēt ar stilu. Piemērotu paklāju var atrast jebkurai telpai. Tāpat arī iespējams eksperimentēt ar jau esošajiem paklājiem, mainot to novietojumu un atrašanās vietu.

Sāc ar paklāja materiāla izvēli

Uzsākot jauna paklāja “medības” vispirms iesaka izvēlēties, no kāda materiāla tas būs izgatavots. Paklājus iedala divās kategorijās – ir sintētiskie un ir dabīgie paklāji, kas izgatavoti, piemēram, no vilnas vai zīda. Protams, katram no šiem veidiem ir savas pozitīvās un negatīvās īpašības, kuras izsvērt izvēles izdarīšanas brīdī.

Izvēloties paklāja materiālu, jāņem vērā:

1) Kāda būs slodze uz paklāju;
2) Vai nav alerģijas pret kadu no materiāliem;
3) Svarīgi, vai mājās ir bērni un mājdzīvnieki;
4) Individuālās vēlmes – gaume.

Galvenie materiāli, no kuriem ražo paklājus:

1) Neilons. Tas ir viens no populārākajiem materiāliem, jo tas izturīgs, viegli tīrāms un ērti pielietojams jebkurai vajadzībai. Šādi paklāji lēnāk nodilst, ilgāk saglabā krāsu.

2) Poliesters. Mākslīgā šķiedra, ko iegūst, pārstrādājot PET. Šie paklāji ir laba alternatīva vilnai, ja vēlas ekoloģisku paklāju, ietaupot naudu. Materiāls, ko var izmantot visdažādākajām vajadzībām, jo paklāji no šī materiāla var būt gan ļoti pūkaini un biezi, gan zīdaini maigi un plāni.

3) Vilna. Tas ir zelta ieguldījums, jo kalpo visilgāk un ir pilnīgi dabisks, taču arī dārgs. Vilnas paklāji ir mīkstāki, pēc pieskāriena siltāki, vizuāli greznāki. Vilnas grīdas seguma priekšrocības ir lielāka aukstuma izolācija nekā sintētiskajiem paklājiem. Tie ilgi kalpo, taču tiem vajadzīga tīrīšana ar speciālajiem līdzekļiem, jo nepiemēroti var neatgriezeniski sabojāt paklāju. Atšķirībā no mākslīgo šķiedru paklājiem, ja paklājs aizsvilstas, tas nekūst, tikai svilst un ir viegli nodzēšams. Paklājs ir matēts, viegli pūkojas un nav tik spilgts, mēdz uzkrāt sevī putekļus un izraisīt alerģisku reakciju.

4) Akrils. Šie paklāji nav tik izturīgi, taču viegli kopjami. Īpaši spilgtas un niansētas krāsas, sari mēdz būt arī ar spīdumu.

5) Jauktie, piemēram, vilna ar poliesteru. Tas dod iespēju apvienot vienā paklājā divu materiālu priekšrocības, padarot paklāju: izturīgāku, mīkstāku, vieglāk kopjamu vai siltāku. Sajaukums ir dažādās proporcijās, kā, piemēram, 50/50, 40/60, 80/20 un tas ļauj paplašināt tā pielietojamību. Jāņem vērā, kādi materiāli ir kombinēti, jo, ja jauktajā materiālā ietilpst vilna, paklājs jātīra ar vilnai paredzētajiem līdzekļiem.

Dažādi paklāju veidi pēc izgatavošanas tehnoloģijas:

 1. Austs paklājs – neatkarīgi no tehnikas, jebkurš rokām austs paklājs ir unikāls, jo audējs tajā ieguldījis pūles, pacietību un izdomu. Šādi paklāji mēdz būt visnotaļ mākslinieciski, tāpēc bieži tie pilda vairāk dekoratīvu funkciju. Protams, tie ir tikpat praktiski kā rūpnieciski izgatavoti paklāji, tomēr ne visi spēj noskatīties, kā viņu mākslas darbs tiek sabradāts priekšnamā.

 2. Cilpiņu paklājs – no milzīga cilpu daudzuma veidots paklājs ir ļoti izturīgs grīdas segums. To izdevīgi izmantot telpās ar lielu kustību, piemēram, gaiteņos. Paklāji var tikt veidoti gan no viena, gan arī dažādu līmeņu cilpām, otrā gadījumā veidojot interesantas tekstūras virsmu.

 3. Cirptais paklājs – uz augšu vērsta plūksna, kas var atšķirties gan izmērā, gan arī apstrādē, piemērota dažādu telpu veidiem. Apgrieztai plūksnai ir taisni gali, savukārt neapgriezta plūksna izskatās kā norauti pavedieni. Šādiem paklājiem plūksna ir vienmērīgi taisna, nodrošinot līdzenu, mīkstu virsmu.

 4. Garplūksnas paklājs – ļoti mīksts, garas un pūkainas plūksnas paklājs, kas piemērots guļamistabai, reizēm tiek izmantots arī vannasistabās. Šādus paklājus var ātri nomīdīt, tāpēc tie pilnīgi noteikti nav piemēroti telpām ar lielu kustību.

 5. Bārkšu paklājs – līdzīgi kā cirptajam, arī šim paklājam ir uz augšu vērsta plūksna, tomēr tā neveido taisnu virsmu, jo bārkstis ir salīdzinoši garas un liecas uz sāniem. Plūksnu cilpas var apgriezt, lai paklājs būtu mīkstāks.

Izmēram ir nozīme

Paklāja izmērs atkarīgs gan no telpas izmēra, gan arī no mērķa. Tam nevajadzētu noklāt visu grīdu, jo paklājam nepieciešams dabisks rāmis. Turklāt, ja esi nolēmis paklāju izklāt pa visu grīdu, varbūt tomēr ir vērts pārdomāt mīkstā grīdas seguma izmantošanu.

Paklājam nevajadzētu atrasties cieši blakus mēbelēm vai sienām, vēlams ievērot 30cm – 60cm brīvu atstarpi, lai paklājs neizskatītos par lielu. Tā kā pasaulē nav vienotu paklāju izmēru standartu, pasūtot to no ārzemju interneta vietnēm, pārliecinies par izmēra atbilstību.

Nekad neiegādājies paklāju, nezinot tā pielietošanas mērķi. Beigu beigās tas var izrādīties par lielu, vai par mazu, bet paklājs nav auduma gabals, ko var apgriezt un apšūt galus.

Ēdamistabā paklājam jābūt tik lielam, lai pie galda, atbīdot krēslus, tie vēl joprojām atrastos uz paklāja.

Guļamistabā paklāju vajadzētu novietot gar divām trešdaļām gultas malas, brīvo vietu atstājot naksskapītim.

Dzīvojamajā istabā dīvāna priekšējām kājām jāatrodas uz paklāja, bet aizmugurējām uz pamata grīdas seguma. Šādi telpa izskatīsies pārdomāta, turklāt vilinās ciemiņus apsēsties. Tāpat rūpīgi jāpārdomā paklāja krāsa, jo šajā telpā tas noteikti kļūs par centrālo elementu. Gaiši toņi radīs plašuma un brīvības sajūtu, savukārt tumšs paklājs šķietami vēsu telpu padarīs omulīgāku.

Koridorā izritināts garš paklājs vairāk kalpos dekoratīviem mērķiem, tomēr tam vajadzētu būt veidotam no īsas plūksnas vai cilpiņām, lai tās neizstaigātu un atvieglotu tīrīšanu. Telpās, kurās notiek liela kustība, izvēlies raibus un īsas plūksnas paklājus.

Iekļauj mājokļa interjerā

Paklājs ir interjera dizaina elements, kas apvieno, ierāmē, ierobežo un organizē. Līdz ar to tas ir fantastisks līdzeklis kā atdalīt, piemēram, ēdamzonu no pārējās dzīvojamās telpas, izveidot rotaļu stūrīti bērnistabā vai atpūtas zonu viesistabā.

Kopšana

Katram paklāja tipam nepieciešama individuāla kopšana, atkarībā no tā materiāla. Tas labāk kalpos un pildīs savas funkcijas, ja paklājs tiks regulāri tīrīts. Lai atbrīvotos no virspusē esošajiem netīrumiem un putekļiem, izmanto putekļusūcēju – gan augšpusē, gan zem paklāja, kur arī uzkrājas smiltis un putekļi. Ja uz paklāja ir radušies traipi, tos vēlams iztīrīt bez kavēšanās, lai neieēdas paklāja šķiedrās. Viskozes paklājam labāk izvēlēties sauso kopšanu, jo tas iesūc sevī ūdeni un kļūst neaizsargāts, kā rezultātā viegli var sabojāt paklāja struktūru. Jābūt uzmanīgam arī kopjot džuta paklāju, jo mitrā veidā tas var sarauties.

Padomi, izvēloties paklāju:

 • Liels paklājs vienmēr pievērsīs uzmanību, tādēļ piesātinātā interjerā, kurā ir daudz oriģinālu mēbeļu un skaistu detaļu, vislabāk iederēsies paklājs vienā tonī ar minimāli pamanāmu zīmējumu.

 • Mazi, pūkaini paklāji ir lielisks aksesuārs, ko var izmantot jebkurā telpā kā interjera akcentu. Tie lieliski izskatās gan pie kamīna un krēsliem, gan, protams, guļamistabā pie gultas.

 • Lai arī tradicionāli guļamistaba tiek uztverta ka telpa, kurā piemērots liels un pūkains paklājs, ņem vērā, ka tieši tur veidojas vislielākais putekļu slānis (katrs zina, ka zem gultas „ne no kurienes” uzrodas lieli putekļu vīkšķi). Tāpēc, iespējams, vairāki nelieli un viegli izpurināmi paklājiņi gultas malās būs ērtāks un veselībai drošāks risinājums nekā liels paklājs. It sevišķi, ja ir nosliece uz dažādu veidu alerģijām.

 • Lielu uzmanību jāpievērš paklāja krāsai, īpaši, ja ir vēlme iegādāties lielizmēra paklāju, jo toņa iespaidā telpas lielums vizuāli var izmainīties.

 • Tumšām istabām piestāvēs paklājs siltos toņus, savukārt gaišās istabās – aukstos toņos.

 • Uz tumšas grīdas pamanāmi un ekstravaganti izskatīsies paklājs kontrastējošā krāsā.

 • Izvēloties lielo paklāju, jāņem vērā svarīgs nosacījums – attālumam no sienām līdz paklāja malām ir jābūt 15 līdz 20 cm.

 • Sintētiskie paklāji mūsdienās ir gana pieejami cenas ziņā, tāpēc tos var izmantot un mainīt arī sezonāli. Piemēram, vasarā dekorēt telpu ar jautrāku un spilgtāku paklāju, bet aukstajā sezonā – pūkaināku grīdas klājumu mierīgos toņos. Šis ieteikums gan derēs tikai tiem, kam ir pietiekami vietas neizmantotā paklāja ieziemošanai.