Kā pareizi kopt orhideju?

Vairumā mājokļu iecienītākais telpaugs, ar ko palutināt acis un izrotāt māju, ir orhidejas. To aristokrātiskais izskats, neparastie ziedi un trauslais maigums spēj savaldzināt jebkuru ziedu cienītāju, tāpēc orhidejas izkonkurējušas daudzus telpaugus. Tomēr cildinātās orhidejas ne katrā mājā aug “griezdamās” un citiem tās ilgu laiku nemaz nezied, turklāt ir grūti atrast tam īsto iemeslu. Patiesībā orhideju kopšana neprasa daudz rūpju, ja ievērosiet šajā rakstā minētās nianses, tad arī tiks iegūts gaidītais rezultāts.

Šķirne

Pirms iegādājies orhideju, vai arī pirms ķeries klāt zieda apkopšanai, pārliecinies par tās šķirni. Protams, šķirnes izvēle nav tik būtiska un nepareizas šķirnes izvēles gadījumā, latvieši neizmirs. Tā kā pasaulē ir vairāk nekā 100 000 orhideju veidu un orhideju hibrīdu, kopšanas specifika var atšķirties, tāpēc vislabāk par to iepriekš painteresēties pie speciālistiem – klātienē vai internetā, vai dārzkopības literatūrā. Vienām orhidejām patiks augstāka temperatūra, citām nedaudz zemāka, viena šķirne augs tikai ārā, citas arī telpās, taču, ja izvēlēsies Phalaenopsis orhideju, kas ir vispieprasītākā šķirne istabas audzēšanā, tad to uzturēšanai jāzina vien pāris noteikumi.

Augsne

Orhidejas neaug parastā zemē, tām nepieciešams īpašs substrāts, kas sastāv no koka mizām, kūdras un koka oglēm. To var iegādāties ziedu veikalos un ziedu bāzēs, un tas ir obligāts pamatnosacījums, lai orhideja spētu “izdzīvot”. Starp citu, substrāta kvalitāti var pārbaudīt, to samitrinot. Ja ūdens tajā uzreiz uzsūcas un pēc pāris dienām tas ir pilnībā izžuvis, tad substrāts ir kvalitatīvs. Kas attiecas uz orhideju mēslošanu, jāņem vērā, ka to var darīt tikai auga aktīvās ziedēšanas laikā un ne biežāk kā reizi mēnesī. Kas svarīgi, jāizvēlas speciālais mēslojums orhidejām, jo ne kompleksais, ne ziedošo telpaugu mēslojums nespēs augam dot to, kas tam nepieciešams.

Podiņš

Katrs, kurš kaut reizi izaudzējis bagātīgu orhideju, iespējams, ir piefiksējis visefektīvāko poda izvēli, tomēr īpaši Phalaenopsis orhideju šķirnēm vislabākie apstākļi tiek nodrošināti plastmasas caurspīdīgos podos. Caurredzamībai jābūt tāpēc, ka saknes piedalās fotosintēzē un, lai tā veiksmīgi noritētu, ir nepieciešama gaisma. Taču ar poda caurredzamību vien nepietiks, tam jābūt arī ar caurumiem, lai saknes elpotu un ūdens lieki neuzkrātos. Orhideju audzēšanas speciālisti iesaka neizvēlēties māla podus un lielus podus, jo augam patīk mazi, caurspīdīgi un caurumoti podi.

Gaisma un siltums

Gaismas un siltuma priekšnosacījumi ir svarīgākie uzreiz pēc atbilstoša orhidejas poda, jo ziedi neplauks, ja gaismas būs par maz vai arī pārlieku daudz. Visatbilstošākais gaismas daudzums orhidejām būs rietumu vai austrumu pusē, taču ziemā tās itin labi jutīsies arī dienvidu pusē. Phalaenopsis orhideju šķirnēm vēlamā temperatūra ir 20-24°C, bet naktī – 15-18°C.

Laistīšana

Aplaimojot orhidejas ar ūdeni, vienmēr der atcerēties – kas par daudz, tas par skādi. Pārlieku liels mitrums orhidejām ir pat nāvīgs, tāpēc nevajadzētu pārlieku daudz tās lutināt ar ūdeni. Ja ar nelielu ūdens daudzumu laistīsi to reizi nedēļā, ar to pilnībā pietiks, un vislabāk to darīt rīta pusē, lai auga saknes līdz vakaram paspēj uzņemt visu nepieciešamo. Lai gan pārlieku liels mitrums orhidejām var skādēt, atceries, ka tas ir tropu augs un ik pa laikam apsmidzinot tās ar siltu dušas ūdeni, tas nāks tikai par labu.

Balsts

Augam jāpatērē arī daudz spēka sava svara noturēšanā, tāpēc izmanto speciālos kociņus, kas palīdz piespraust ar knaģīti smago ziedkātu. Balsts nepieciešams, lai ziedkāti neliecas pāri poda malām, nenolūzt un kā citādi netraumē augu.

Apgriešana

Līdzīgi kā ar citiem augiem, kad nokniebjam noziedējušos ziedus vai iedzeltējušās lapas, arī par orhidejām aizmirst nevajadzētu – svarīgi nogriezt atmirušos ziedkātus, citādi augs patērē spēku tur, kur to nevajag. Kā zināt, ka ziedkāts kalst? Visbiežāk pirms nokalšanas kāts parasti maina krāsu uz dzeltenīgu, oranžu vai pat nedaudz sārtu. Nokaltis ziedkāts visbiežāk ir brūngans, ciets un sauss, gluži kā zars, un tā nokniebšanai vislabāk izmantot dārza šķēres.

Audzētāji uzsver, ka nereti gadījies arī tā, ka ziedkāti, gluži kā iesnaudušies, apstādinot to attīstību. Šādās reizēs noteikti nevajag censties procesu kaut kā paātrināt, nogriežot dzīvos kātus vai tos, kas paspējuši snaudas laikā izaugt. Tas esot normāls process un jāļauj augam pašam attīstīties un augt savā tempā.

Kas svarīgi – kad griez ziedkātu, griezumu veic diagonāli, tad ātrāk veicināsi jauna veidošanos.

Saudzīga pārstādīšana

Orhidejās jāpārstāda ik pēc diviem gadiem. Ar šiem augiem jāapietas ļoti saudzīgi, jo to saknes ir trauslas, tos var traumēt vai pat aplauzt. Substrātu nomaina pilnīgi.

Pirms stādīšanas rūpīgi jāapskata augs un jāatdala visas mīkstās, bojātās, sausās daļas, griezuma vietas jāapstrādā ar kokogli.

Orhideju nestāda dziļi, bet novieto uz poda apakšā izveidota uz kalniņa, brīvās vietas pēc tam pieber ar substrātu.

Ja baidāties sabojāt saknes augu pārstādot, pirmo procedūru veiciet pieredzējuša puķkopja vadībā. Pēc pārstādīšanas nelaistiet orhideju vismaz 3 dienas, bet mēslošanu atsāciet tikai pēc mēneša.

Kā paātrināt orhideju ziedēšanu?

  1. Radi orhidejai temperatūras svārstības: uz nakti noliec podiņu vēsā vietā (līdz 15 grādiem).

  2. Mēslojumā lielāko daļu jāaizņem fosforam, jo tieši šis elements stimulē ziedēšanu, savukārt slāpekļa saturu jāsamazina.

  3. Laistīšanas vietā podiņā ievieto pāris ledus kubiciņus. Arī tas veicinās ātrāku uzziedēšanu.

  4. Mitrina gaisu ap augu.

  5. Podiņu ar orhideju uz piecām dienām novieto tumšā vietā. Pēc trīs nedēļām augs sāks veidot pumpurus. Šis paņēmiens der tikai pieaugušiem un veseliem augiem!

  6. Ja redzi, ka augs nezied, bet aug lapas un saknes, ņem vērā, ka augam ir attīstības laiks. Uz ziediem nāksies pagaidīt!