Kādas sveces izvēlēties?

Kad tuvojas drēgnie rudens vakari un aukstā ziema, mazā uguns liesmiņa, ko dod sveces, ir gandrīz vai maģiska. Tāpat svecēm jau kopš senseniem laikiem ir piedēvēti arī dažādi spēki, piemēram, izraidīt no mājas tumšos spēkus, kā arī pasargāt no dažādām nelaimēm.

Tāpat zināms, ka sveces liesma spēj neitralizēt konfliktsituācijas, rada mieru un siltumu. Varētu šķist, kas gan tur sarežģīts – iededzini sveci un to baudi, taču izrādās, ir dažādas nianses, kā pareizi izvēlēties un dedzināt sveces. Par to vairāk uzzināsiet šajā rakstā.

 

Pirmās sveces tika lietas jau 3.gadu tūkstotī pirms mūsu ēras. Vissenākās ziņas atrodamas Ķīnā un Japānā, kur kukaiņu un sēklu maisījumu pildīja rīsa papīra turziņā. Šādas sveces dega lēni un kalpoja apgaismošanai. Zināms, ka Indijā gatavoja tempļu sveces no vaska, kas iegūts, vārot kanēli.Aļaskas pirmiedzīvotāji apgaismojumam izmantoja salakas eļļu, savukārt Eģiptē māla traukos ievietoja izkausētos dzīvnieku taukos samērcētas niedru serdes. Protams, ikdienā tās ienāca tīri praktisku vajadzību apmierināšanai – tās kalpoja par gaismas nesējām. Sveces liesmas kalpojušas cilvēkiem gan pilīs, gan nabadzīgos namos. Pirms mehānisko pulksteņu izgudrošanas precīzi izgatavotas sveces ar iedaļām kalpoja laika mērīšanai. Arī mūsdienās, kad ir elektroapgādes traucējumi, mēs izmantojam sveces tumsas kliedēšanai. Vistumšākajā gada posmā, kad dienas sarāvušās īsākas par nakti, cilvēki pievēršas svecēm.

Skatīšanās liesmās kliedē negatīvās izjūtas, palīdz atbrīvoties no depresijas, noguruma, likvidē strīdos uzkrāto negatīvo enerģiju. Domās varam izstaigat savas dvēseles visintīmākos nostūrīšus, tos izgaismojot ar sveces dvēselīti – liesmiņu, atbrīvojot un attīrot no negācijām. Ar uguns liesmiņas palīdzību zinoši ļaudis var dziedēt slimos, sadedzināt enerģētiskos kaitējumus.

Kāpēc dedzināt sveci?

Uguns vienmēr tika uztverta kā kautkas svēts un maģiski netverams. Sveces iededzam, lai radītu to īpašo, mierpilno sajūtu, ko sniedz dzīvas uguns dvēsele. Sveču vasks ir ideāls informācijas nesējs, kas rituālu un meditāciju laikā spēj atgriezties pagātnes notikumos un arī ielūkoties nākotnē.

Mēs bieži izmantojam sveci. Tā tik patīkami piepilda telpu ar skaistu, mierīgu gaismu, pastiprina siltuma, mājīguma, miera un harmonijas sajūtu. Svece ir garīgas gaismas simbols un uguns stihijas apvienojums mūsu materiālajā pasaulē,

Viena svecīte, viena maza gaismiņa un tik dažāds pielietojums. Runā, ka sveces gaisma padarot spēcīgākas domas un jūtas. Tā apskaidro neskaidro, neapzināto, nojaušamos sapņus un vēlmes. Ar sveces palīdzību var atbrīvoties no negatīvās enerģijas.

Sveces mūsdienās

Kad mūsdienu cilvēks ir palicis viens ar sevi, viņs bieži iededz sveci. Bet sveces mājās lej tikai retais, jo viss ir pieejams veikalos. Bet svece ir pirmatnējā ugunskura pamazinājums, dzīva uguns mūsu mājā.

Sveču izgatavošana mūsdienās galvenokārt notiek rūpnieciski. Ir lielas kompānijas, kuras nodarbojas ar sveču ražošanu lielos apjomos. Tiek ražotas ne tikai parasta formāta sveces, bet arī figurālas. To dizainu izstrādā mākslinieki. Mazo detaļu izcelšanu ar krāsām paveic mākslinieki – zīmētāji.

Sveču veidi:

 • Parafīna sveces

Lielāka daļa sveču ir izgatavota no parafīna. Tas ir naftas pārstrādes produkts, ko svecēm izmanto jau kopš 19.gs. vidus. Ražotājiem šī izejviela patīk, jo tā ir lēta. Lai parafīna dedzināšanu padarītu tīkamāku, parasti sveces bagātīgi iekrāso un sasmaržina ar sintētiskām piedevām. Tieši lētums arī ir parafīna sveču lielākais pluss. Degšanas ziņā tas atpaliek no citām alternatīvām, vairāk dūmo, turklāt parafīna traipus ir grūti iztīrīt. ASV Dienvidkarolīnas universitātes pētnieki salīdzināja parafīna un sojas vaska sveces un secināja, ka pirmās degot izdala vairāk kaitīgu vielu. No pāris svecēm, protams, liels kaitējums neradīsies, jāsatraucas vien par regulāru svečošanu slikti vedinātās telpās.

 

 • Želejveida sveces

Arī tās ir izgatavotas no divu naftas pārstrādes produktu – minerāleļļas un polimēru sveķu – maisījuma. Šīs sveces deg pat divkārt ilgāk nekā parafīna, turklāt tās mēdz būt caurspīdīgas. Tās parasti pārdod jau traukā, jo pašas formu netur. Bieži šīs sveces ir ārkārtīgi pārsmaržinātas ar sintētiskām smaržvielām.

 • Bišu vaska sveces

Par šīm svecēm jāpasakās medus bitēm. Tieši viņu dziedzeri izstrādā vasku, ko mēs izmantojam svecēs. Vasks ir dzeltenīgs, pateicoties putekšņu piejaukumam, un tam ir pilnīgi dabīgs – medaini salds aromāts. Bišu vasks ir vienīgā patiešām 100% dabiskā sveču izejviela, kurai turklāt piemīt arī labas degšanas īpašības. Uzskata, ka vaska sveces degot jonizē un attīra gaisu. Lielākais to mīnuss – cena un pieejamība. Gadās, ka, taupot dārgo izejvielu, ražotāji vasku pašķaida, piemēram, ar parafīnu. Šādām svecēm medus aromāts nebūs tik izteikts un arī konsistence būs blīvāka. Ja gadījies vasku nopilināt, iztīrīt to nebūs vienkārši.

 • Sojas vaska sveces

Šo izejvielu iegūst no sojas pupiņu eļļas, to ķīmiski sacietinot. Tas ir samērā jauns sveču materiāls. Sojas vasks ir mīkstāks, lēnāk degošs un necaurspīdīgāks nekā parafīns. Labā ziņa – sojas vaska traipus var iztīrīt ar ūdeni un ziepēm. Tā kā šai izejvielai mēdz pievienot parafīnu, tad jāpārbauda, vai svece patiešām ir no 100% sojas vaska. Soja lielākoties mēdz būt ģenētiski modificēta, tāpēc vislabākā izvēle ir no organiski sertificētas sojas izgatavotas sveces.

 • Palmu vaska sveces

Palmu vasku iegūst līdzīgi kā sojas vasku. Palmu eļļā esošais stearīns to padara par labu izejvielu svecēm. Šīs sveces izceļas ar visai savdabīgo krāsojumu un faktūru. Palmu vasks ir ciets un gaiši degošs. Šo sveču mīnuss ir pati palma, kuru plantācijām tiek izcirsti meži, ar visām no tā izrietošajām sekām uz ekosistēmu.

 • Stearīna sveces

Stearīnu iegūst no dzīvnieku taukiem un augu eļļām, tās ķīmiski apstrādājot. Stearīns ir sveču izejviela ar stāžu. Tas ir visai ciets un necaurspīdīgs, nepil un arī ilgi deg. To pievieno arī citiem vaskiem, lai uzlabotu degšanas īpašības. Stearīna sveces var atpazīt pēc to graudainās struktūras.

Lielākā daļa no smaržīgajām svecēm aromātu iegūst, pateicoties sintētisku smaržvielu buķetei. Tās radītas laboratorijās un tajās nav nekā no āboliem, kanēļa vai citroniem. Sintētiskās smaržvielas ir daudz lētākas, turklāt, pateicoties piedevām, arī stiprāk un ilgāk smaržo. Šādas smaržvielas (un arī dabiskās) ir bieds ikvienam, kam ir alerģija vai astma. Lielbritānijā organizācijaAsthma UKsavu biedru aptaujā noskaidroja, ka ceturtdaļai smaržīgās sveces pasliktina astmas simptomus.

Ja tev nav alerģija, iesakām izmantot sveces ar dabiskajām ēteriskajām eļļām, jo tām nav ilgtermiņa kaitīgās ietekmes (kancerogēna, hormonālo sistēmu bojājoša u.c.), kāda var būt sintētiskām smaržvielām un to pastiprinošām piedevām.

Sveču krāsa

Sveču krāsu var izmantot arī garastāvokļa uzlabošanai un dažādām citām dzīves situācijām. Tā, piemēram, ja jūs esat noguruši, vēlaties iegūt mieru, dedziniet zilas krāsas sveces. Sarkanās sveces pievilina veiksmi, naudu un paaugstina enerģijas līmeni. Ja attiecībās ar mīļoto cilvēku iestājušās problēmas, tad novietojiet sarkanu sveci guļamistabas dienvidrietumu daļā. Zaļās sveces mājās ienes harmoniju un saticību. Ja jūs rīkojat viesības, tad piemērotas būs oranžas krāsas sveces – tām ir prieka un līksmes enerģija. Violetās ir noslēpumu un intuīcijas sveces. Baltās sveces ir gaismas un apskaidrības nesējas, tās var izmantot jebkuram mērķim un jebkurā mājas daļā.

Tuvojoties dzimšanas dienai, brīžos, kad nepieciešams spēks un atbalsts, iesaka aizdedzināt savu īpašo sveci.

Aunam – sarkana

Vērsim – rozā

Dvīņiem – gaiši pelēku

Vēzim – sudraba

Lauvai – zelta

Jaunavai – zalu

Svariem – zilu

Skorpionam – tumši sarkanu vai indigo

Strēlniekam – dzeltenu vai oranžu

Mežāzim – brūnu vai melnu

Ūdensvīram – violetu vai tumši zilu

Zivīm – baltu

Padomi

 • Svece ir siltuma un gaismas simbols. Ja vēlamies iepriecināt tuviniekus vai draugus, ir iespēja pagatavot īpašu dāvanu – pašgatavotu sveci no vaska, kas piepildīta ar mūsu pozitīvo enerģiju. Pirms pagatavojam sveci, patur rokas virs vaska, domās vēlot dāvanas saņēmējam veiksmi, mīlestību, visu, kas viņam būtu nepieciešams. Laba vēlējumi jādomā arī lejot sveci. Kad svece gatava, vēlreiz jāpaņem tā rokās, turpinot domāt labas domas. Dāvinot ar pozitīvu enerģiju uzladēto sveci, izstāsta cilvēkam, ko ir novēlējuši – lai, to dedzinot, viņš domātu par vēlējumiem. Tad sveces maģiskā iedarbība būs īpaši spēcīga.

 • Pirms aizdedzināt sveci, ieteicams piesātināt to ar savu enerģiju, paturot to rokās un sūtot svecei labas domas. Liesmas iedegšana ir intīms process. Liesmā nevajadzētu cieši raudzīties – gluži tāpat kā, kad mēs ieraugam sadzīvē kautko intīmu, mēs novēršam skatienu.

 • Var attīrīt telpu no negatīvajām enerģijām. Vispirms gan telpu vajag sakārtot, izmazgāt grīdas. Sveces vēlams novietot istabas stūros katrā debess pusē. Reizēm istabas stūri nesakrīt ar debess pusēm, tad istabas vidū novieto galdu un uz tā uzliek sveces katrai debess pusei. Attīrot telpu nav vēlams sveces nodzēst. Ja kautko iesāk darīt, tad jādara līdz galam. Ja telpā sakrājies daudz negatīvās enerģijas, svece degot sprakšķēs. Mierīga sveces liesma norada, ka telpa ir tīra. Kad tas izdarīts, cilvēku pārņemot iekšējs miers.

 • Sveces lieliski noder meditācijai. Noliek sev pretim sveci un cieši raugās cauri sveces liesmai, cenšoties abstrahēties no domām, darbiem. Meditēt var katru dienu. Palīdz attīstīt koncentrēšanās spējas, atbrīvoties no uzmācīgām domām, attīrīt enerģiju, ar laiku var spēt saskatīt pozitīvo sev apkārt.

 • Nomāktā garastāvoklī, kad domas jaucas pa galvu, nevar koncentrēties, ir slikta pašsajūta, ieteicams palūgt aizdegtai svecei, lai tā uzņem sevī visas sliktās emocijas, enerģijas.Pēc tam, izelpo, iztēlojoties, ka ar izelpu pamet arī viss negatīvais. Pēc tam no jauna ieelpo jau attīrīto pozitīvo sveces enerģiju. Drūmās domas pagaisīs.