Kas ir influenceri?

Mārketingā un produktu virzīšanā tirgū aizvien lielāku lomu sāk spēlēt sociālo tīklu profesionāls pielietojums. Pirms pieciem gadiem tādas profesijas kā influenceri nemaz nebija. Tagad aizvien biežāk uzņēmumi mērķtiecīgi atvēl finanšu līdzekļus darbam ar influenceriem. Pagaidām vēl Latvijā pat pašu populārāko influenceru ietekme ir niecīga, un pie mums uzņēmumi vēl mācās veidot sadarbību ar influenceriem. Kas ir influenceri un kāda ir viņu loma komunikācijā ar klientiem? Par to šajā rakstā.

Kas ir influenceri

Influenceri jeb latviskāk sakot – iedvesmotāji vai ietekmētāji. Jēdzienam “influenceris” pašlaik ļoti skaidru robežu nav. “Influence” tulkojumā no angļu valodas nozīmē “ietekme”, tātad “influenceri” ir tā kā ietekmīgi cilvēki vai ietekmētāji.

Influenceri – tās irsociālo tīklu slavenības ar ievērojamu sekotāju skaitu. Kāds izrāda savus tērpus, kāds cep kūkas, cits dod padomus bērnu audzināšanā.

Par viedokļu līderi var kļūt jebkurš, galvenais noteikums – atrast savu nozari un piesaistīt auditoriju. Viena no pateicīgākajām platformām ir Instagram (arī YouTube, ja tuvs ir video formāts) kurā ātri iespējams savākt lielu sekotāju skaitu. Nākamais solis – veidot saturu, kas būtu oriģināls, interesants un auditorijai saistošs.

Ņemot vērā globālās auditorijas apmērus, tos var iedalīt 3 kategorijās: Mikro (5 – 100 tūkstoši sekotāju), Mid jeb vidēji ( 100 tūkstoši – 1 miljons sekotāju) un Makro influenceri ( vairāk kā 1 miljons sekotāju).

Uzņēmumiem tas ir ļoti pievilcīgs reklāmas kanāls, jo ļauj sasniegt izmeklētu auditoriju – piemēram, autiņbiksīšu reklamēšanai var piesaistīt influenceri – jauno māmiņu, kura raksta par bērnu audzināšanu un kuras sekotāji, visticamāk, paši ir vecāki. Turklāt tas ir arī salīdzinoši lēti.

Ietekmētāji, autoritātes un akseleratori

Vismaz teorētiski – influenceri ir reklāmas “zelta āderes”. Tie ir īsti, patiesi cilvēki ar personības šarmu, kas ap sevi pulcē sekotājus un atdarinātājus. Sadarbojoties ar uzņēmumiem, influenceri var produktu nolikt tūkstošiem cilvēku acu priekšā. Turklāt sekotāji parasti pieder līdzīgām interešu grupām, līdz ar to jaunu skropstu tušu var parādīt kuplam kosmētikas fanātu pulkam, kas seko atraktīvai grima māksliniecei. Tikko pārdošanā nonākušu saldējumu – ēdiena un recepšu konta sekotājiem.

Šiem cilvēkiem piemīt autoritāte un uzticamība, kā arī viņu balss ir pietiekami spēcīga, lai ieinteresētu izmēģināt noteiktu produktu vai pakalpojumu. Influenceru viedokļiem seko un uzticas. Dažreiz pat tik ļoti, ka tie noved pie vietējā mēroga masu psihozes. Tieši par šādu reakciju sapņo uzņēmumi, kad tirgū palaiž kādu jaunu produktu. Un šobrīd to var piedāvāt tieši influenceri – nevis reklāmas digitālajā televīzijā, ko skatītāji steigšus pārtin, vai glancētajos žurnālos, kuru tirāžas turpina samazināties. Tāpēc nav brīnums, ka par šķietami nelielo vienību – vienu fotogrāfiju un pāris teksta rindiņām – uzņēmumi gatavi maksāt simtos eiro mērāmas summas. Galu galā tā nav tikai fotogrāfija, bet arī auditorijas savākšana, nepārtraukta komunikācija un reputācijas būvēšana vairāku gadu garumā, pirms tas sāk nest augļus.

Influenceru cenrādis

Apmaksātie ieraksti veido tikai nelielu daļu no influenceru radītā satura. Turklāt influenceru sadarbībā ar uzņēmumiem ne vienmēr iesaistīta nauda – bieži vien viņi saņem tikai produktus. Cenas atkarīgas no daudziem un dažādiem faktoriem.

Ja runa ir par prestižu zīmolu, dārgiem produktiem vai sociālajām kampaņām, influenceri gatavi publicēt ierakstus bez maksas vai arī piekrīt barteram.

Influencera peļņu nosaka arī profesionalitātes līmenis, satura kvalitāte un iepriekšējā sadarbības pieredze. Taču honorāra lielumu ievērojami ietekmē tas, kā influenceris noformējis (vai tieši otrādi – nav noformējis) savu saimniecisko darbību. Ja uzņēmums nevar influencerim izrakstīt rēķinu, tad jāslēdz autoratlīdzības līgums, kas ir mazāk izdevīgi. Rezultāts – vai nu uzņēmums piekrīt lielākiem izdevumiem, vai arī influenceris “uz rokas” saņem mazāk.

Sekotāju daudz, “laiku” – maz

Influenceru mārketinga naudas “pīrāgam” kļūstot lielākam, pretendentu uz lielāku vai mazāku tā šķēli paliek arvien vairāk. Daži gatavi ķerties pie negodīgiem līdzekļiem – sekotāju pirkšanas. Tāpēc viens no svarīgākajiem uzdevumiem pirms sadarbības sākšanas ir rūpīga konta izpētīšana: kas ir influencera sekotāji un cik lielā mērā tie “laiko”, komentē un mijiedarbojas ar saturu.

Profesionāļi skatās uz influencera sekotājiem: ir svarīgs to dzimums, vecums, dzīvesvieta. Turklāt tiek analizēts, cik daudz influencerim ir „botu” (sekotāju-robotu jeb nopirkto sekotāju), komerciālo profilu (skaistumkopšanas salonu, veikalu utt.), masu sekotāju (kuri seko 1000 un vairāk profilu).

Atbildot uz jautājumu, vai ikviens var kļūt bagāts sociālajos tīklos, – nē. Lai arī aģentūru nosauktās summas varētu šķist vilinošas, līdz to pelnīšanai jāiet tāls ceļš. Latvijas lielākie influenceri savus sekotāju tūkstošus savākuši vairāku gadu laikā, iesākumā par to nesaņemot nekādu atlīdzību. Konta uzturēšana ir regulāri veicams uzdevums, kurā tiek ieguldītas daudzas stundas. Ja influencera personība nespēj iekustināt sabiedrību, tad lieli panākumi nav gaidāmi – ar vai bez pirktiem sekotājiem.

Influenceru mārketinga tendences:

1.Būt atklātiem par sadarbības līgumiem. Auditorija jau ir pieradusi, ka atpazīstami cilvēki savos sociālajos tīklos reklamē vai sniedz atsauksmes par konkrētu zīmolu produktiem. Bieži vien negatīvu auditorijas attieksmi var saņiemt tāpēc, ka šie sadarbības līgumi var tikt slēpti.

Protams, viss atkarīgs gan no uzņēmuma uzstādītajiem noteikumiem, gan no paša influencera ētikas normām. Tomēr ir ieteicams saviem sekotājiem sniegt informāciju par to, ka notiek sadarbība ar konkrēto zīmolu, lai veidotu uzticību un lojalitāti pret viedokļa līderi.

2. Izmantot vairākas platformas. Kā iepriekš minējām – Instagram šobrīd ir populārākā platforma, kurā pulcējas influenceri un to sekotāji, bet tas nenozīmē, ka novārtā jāatstāj citas platformas. Viss ir atkarīgs no tā, kāda ir mērķauditorija. Ja Jūsu zīmola auditorija neizmanto Instagram vai Snapchat, iespējams pareizais solis ir izvēlēties Facebook.

3. Veidojiet noderīgu saturu, nevis reklāmas. Ievietot skaistu attēlu ar produktu sociālajos tīklos nav liela māksla. Principā tā ir tā pati reklāma, tikai pazīstama cilvēka profilā. Jēgpilnāk un auditorijai interesantāk ir veidot saturu, kas ne tikai ir tīkams acīm, bet arī informatīvs un noderīgs. Piemēram, DIY jeb izdari pats (protams, iekļaujot konkrēto produktu) vai receptes kā izmantot reklamējamo produktu utml.

Auditorija var nogurt no reklāmām, bet informatīvs saturs var nest patīkamas pārmaiņas ierastajā satura plūsmā.